Žlutý mák
Další známé názvy: Zlatý mák, Zlaťule, Horský mák
Je příbuzný Vlčího máku. Podobně vyhlížející květy se jednoznačně liší barvou okvětních lístků. Širší stonek je obecně nižší, ale květy jsou mohutnější. Po odkvětu se tvoří makovice (oproti vlčím mákům je makovice výrazně zploštělá), které jsou před dozráním plné mléčně bílé tekutiny. Právě tato se sbírá pod názvem Vlčí mléko.
Vlčí mléko má silně tlumící účinky. Tlumí bolest a má silně uspávací účinky. Používá se tedy v uspávacích lektvarech, zvláště v medicíně, kdy je potřeba utlumit bolestivé reakce pacienta, nebo jej před zvláště závažným zákrokem zcela uspat. Dodatečně se může přidávat do hojivých mastí, kde se využívá jeho lokální analgetický účinek.
Nalezištěm žlutých máků bývají horské svahy s vyšší nadmořskou výškou, dostatkem slunce a vláhy. Přestože širší stonek dobře odolává náporům větru, preferují spíše závětrná stanoviště, nejčastěji okolí horských potoků a slunné okraje horských údolí.
Vlčí mléko má ze své povahy velmi krátkou životnost, proto je nutné jej pro pozdější použití tepelně upravit, ale pozor na vysoké teploty!! Při použití vysoké teploty se snadno spálí. Ideální je přímý sluneční svit, nebo pozvolné zahřívání, při kterém se zahustí na plastickou hmotu. Při sušení v tenkých vrstvách možno dosáhnout také výsledku ve formě prášku. Takovou surovinu před použitím zkapalníme za pomocí biologických rozpouštědel.
0 komentářů